Boks

EMERYT CZY NIE EMERYT?…

„Najbardziej bolała przegrana z Kliczką… Do tej walki dobijałem się od 2009 roku. Zasłużyłem na nią i chciałem ją wygrać. Nie wyszło i była to dla mnie bardzo bolesna porażka” – powiedział Tomasz Adamek

Rozmowa z Tomaszem Adamkiem

Mówi pan że czuje się dużo lepiej niż po walce ze Szpilką. Mówi pan: „walce, której nie było”. Co to znaczy?

To przez mój charakter. Wszyscy którzy mnie znają wiedzą że potrafię się bić, pójść na wymianę. Po nokdaunach wstaję i walczę dalej. Kiedy tracę swoje atuty w zasadzie nie ma mnie w ringu i przegrywam. Tak było w walce ze Szpilką i jeszcze ze trzy razy…

To co się stało w Krakowie?

Nie było szybkości. Dzięki niej wygrywałem wszystkie walki. Jeżeli jej nie mam to niestety przegrywam.

Po walce ze Szpilką spotkaliśmy się w sali konferencyjnej i dziennikarze zadawali panu mnóstwo pytań. Ja zadałem tylko jedno – czy tak po ludzku nie będzie panu szkoda kończyć karierę z 49 wygranymi. Zarzekał się pan że nie. Co się zmieniło?

Dostałem propozycję z Polsatu, a Mateusz Borek zajął się przygotowaniami. Dlatego dałem się namówić. Żona jest przeciwna, dzieci, Ziggy Rozalski. Mówią: „Nie walcz, swoje już zrobiłeś, zarobiłeś”. A ja nie chcę tak kończyć kariery. Chcę wyjść do ringu i pokazać serce do walki. By kibice zapamiętali że zawsze kiedy walczyłem to szedłem na wymianę ciosów, na otwartą wojnę. Taki jestem.

Na ile deklaracja o końcu kariery była prawdziwa?

To było na gorąco. Pomyślałem że to koniec bo nie mam atutów. Nimi zdobywałem mistrzowskie pasy. Potem tak trochę posiedziałem, grałem w tenisa, biegałem, a tu ta propozycja. Powiedziałem sobie że nie mogę zakończyć kariery przegraną. Żona przeciwna, dzieci przeciwne. Mówią: „Zostaw to tata, już nie walcz, stary jesteś”. A tata jeszcze pokaże że potrafi walczyć i dlatego jestem w Łomnicy i ciężko trenuję w Osadzie Śnieżka.

„Mam dla kogo żyć. Kończę bo szkoda zdrowia. Na starość nie chcę być taki jak inni bokserzy” – to pana słowa po walce ze Szpilką.

Tak mówiłem, ale nie jest jeszcze ze mną tak źle. Zostałem przebadany od A do Z. Profesor Czuba powiedział mi że moje ciało na papierze ma 38 lat, a w środku – 28. Codziennie jestem badany, wszystko idzie ku dobremu. Ale ring to zweryfikuje. Nie jestem bokserem który się cofa. W takich walkach nie biorę udziału, bo nie będę się ośmieszać.

Jest pan zdania że Przemysław Saleta nie może zrobić panu krzywdy? Że akurat on nie pogorszy pana zdrowia?

Kiedy wchodzisz do ringu zawsze musisz mieć świadomość że może się coś stać. Możesz dostać nawet od słabeusza. Wszystko jednak okaże się 26 września. Jeżeli będę sobą to być może pokuszę się o jeszcze jakąś walkę. Jeżeli nie to trzeba będzie skończyć z boksem.

Lekceważy pan Saletę?

Nie, każdego rywala traktuję poważnie. Przemka znam, lubimy się. W boksie zrobił swoje. Walczył co walczył, teraz chce sobie dorobić i wchodzi do ringu. Szanuję każdego.

Przed walką Salety z Gołotą mówił pan że nie chce się o nich wypowiadać bo ma większe ambicje. Teraz sam pan walczy z Saletą…

Nie chodzi o to że mam wyższy poziom. Znam Andrzeja i Przemka. W jaki sposób zakończyli kariery widzieliśmy. Każdy ma ostatnie słowo. Mnie do ringu nikt nie wpycha. Sam tam wchodzę i wiem po co tam wchodzę. Najważniejsze by zejść z niego całym i zdrowym. Niestety zdarzają się różne przypadki których chcę uniknąć.

Nie obawia się pan że będzie postrzegany tak jak oni? Kończyli karierę kilka razy a przylgnęła do nich łatka walczących emerytów.

Mam 38 lat więc emerytem nie jestem.

Ale ogłosił pan zakończenie kariery więc przez jakiś czas był na emeryturze.

Jeżeli coś się nam nie udaje to myślimy że chcemy przejść na emeryturę i skończyć ze sportem. Ziggy Rozalski zawsze mówi że po karierze trzeba kupić wędkę i jechać na ryby. Ja wędki nie mam…

A znalazł już pan swoje miejsce w życiu? Zostanie pan w USA?

Moja córka za rok idzie na studia, druga ma już 15 lat. W Stanach jest moja najbliższa rodzina więc pewnie będę tam mieszkać na stałe. Jestem zdrowy, szczęśliwy, a w tym roku mija 19 lat od naszego ślubu.

Walka z Saletą nie musi być ostatnia?

Jeżeli będę wojownikiem i pokażę swoje atuty to jeszcze mogę pokusić się o kolejną. Propozycje z Polsatu pewnie jeszcze będą. Ale poczekajmy z tym do walki z Saletą.

Jeżeli ewentualnie nadal będzie pan walczyć to już tylko w Polsce?

Jeżeli miałbym kontynuować karierę to na najwyższym poziomie. Nie sięgam jednak tak daleko. Koncentruję się tylko na Salecie.

Która porażka przekreśliła pana marzenia o podboju wagi ciężkiej? Z Głazkowem? Ze Szpilką?

Każda bolała. Najbardziej jednak przegrana z Kliczką. Nie byłem… Nie byłem… Nic nie byłem… W zasadzie przyjechałem do Polski na kilka dni i byłem wtedy taki słaby… To najbardziej boli… Do tej walki dobijałem się od 2009 roku. Zasłużyłem na nią i chciałem ją wygrać. Nie udało się i była to dla mnie bardzo bolesna porażka.

/interia.pl/ /8.2015/