Popiełuszko. Wolność jest…
***„POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS”
FILM I KSIĄŻKA
Wznowiono dystrybucję książki z nagraniem dvd jednego z najsłynniejszych polskich filmów fabularnych ostatniej dekady: ‚POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS’
Słynną produkcję w reżyserii Rafała Wieczyńskiego z udziałem plejady polskich aktorów obejrzało już kilka milionów widzów w Polsce i za granicą. To niezwykle poruszający film o życiu i męczeńskiej śmierci Błogosławionego Kapłana naszych czasów
WSPANIAŁA LEKCJA HISTORII
„Film fabularny ‚POPIEŁUSZKO’ według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego jest opowieścią o człowieku który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczymy jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzi odważyło się domagać prawdy oraz sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące kulis tej zbrodni”
„AKURAT TVP1 POKAZUJE TELEWIZYJNĄ WERSJĘ FILMU KINOWEGO ‚POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS’. Czteroodcinkowy serial z Adamem Woronowiczem w roli głównej jest emitowany raz w tygodniu, w piątek o godz. 20.30. Wersja kinowa filmu, do której TVP1 również posiada prawa, zostanie pokazana w 30 rocznicę tragicznej śmierci kapłana Solidarności”
„O RÓŻNICACH MIĘDZY FILMEM A SERIALEM MÓWI REŻYSER RAFAŁ WIECZYŃSKI: Telewizyjna cztero-częściowa wersja filmu ‚Popiełuszko. Wolność jest w nas’ zawiera nowe sekwencje. Całość oparta jest na wersji kinowej, ale w każdym odcinku znajduje się kilka scen dotąd niepublikowanych. Niektóre wątki, które w 2.5-godzinnym filmie kinowym zostały tylko dotknięte, tutaj – w telewizyjnej formie trwającej w sumie ok. 3 godzin – znajdują pełniejszy wyraz. Dotyczy to np. sekwencji w jednostce wojskowej, do której przymusowo wcielano alumnów, albo relacji ks. Jerzego ze studentami medycyny i jego pracy jako duszpasterza pielęgniarek. Dowiemy się np. skąd ks. Jerzy miał psa i dlaczego nazwał go Tajny. Poznamy lepiej jego relację z proboszczem i innymi księżmi, a także z własną rodziną. W serialu znalazła się też nakręcona jeszcze z udziałem Prymasa Józefa Glempa scena z okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego. Serial przypomina więcej metod działania SB. Rozwinięty jest także finał filmu. Całość zachowuje ten sam rytm i tempo, a wmontowane sceny których nie można było obejrzeć w kinie uzupełniają obraz rzeczywistości PRL, wnoszą nowe elementy dramaturgii, a czasem także humoru”