Lekkoatletyka

KENIA WYGRYWA W KRAKOWIE

Kenijczyk Cosmas Kyeva wygrał 15 Cracovia Maraton. Przebiegł on 42-kilometrową trasę w czasie 2:11.58. Najlepszy z Polaków Jakub Nowak dobiegł do mety w 2:22.44 i zajął 8 miejsce
W rywalizacji kobiet zwyciężyła Kenijka Gladys Chemweno – czas 2:30.30. Najepsza Polka – Paulina Lipska – 2:50.14 – zajęła 43 miejsce
Cracovia Maraton to finałowe zawody Krakowskich Spotkań Biegowych. Zawodnicy wystartowali z Rynku Głównego o godz. 9.00 i tam też finiszowali
/sport.interia.pl/ /15.5.2016/

*********************

DYREKTOR SKOCZYŁ 6.02

Francuz Renaud Lavillenie uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie w skoku o tyczce 6.02 m podczas organizowanych przez siebie zawodów All Star Perche w Clermont-Ferrand
Piąte miejsce zajął Paweł Wojciechowski – 5.84, a szóste Piotr Lisek – 5.77
Drugi był mistrz świata Kanadyjczyk Shawn Barber – 5.91. Startowało 12 czołowych tyczkarzy
Wśród kobiet triumfowała Brazylijka Fabiana Murer – 4.71 m
Gorąco dopingowany przez publiczność Lavillenie, dyrektor zawodów, próbował pobić własny rekord świata 6.16, ale trzy próby na 6.17 były nieudane
All Star Perche to nowe zawody w kalendarzu przeznaczone wyłącznie dla tyczkarzy, które mają zastąpić mityng w Doniecku organizowany w latach 1990-93 oraz 2004-14 przez Siergieja Bubkę
W ostatniej edycji tych zawodów, w lutym 2014, Lavillenie odebrał Ukraińcowi rekord świata. Obecnie tamtejsza hala „Drużba” jest zniszczona wskutek działań wojennych
/PAP/ /21.2.2016/

************

REWELACYJNY HARATYK

Najlepszy w tym roku wynik na świecie i trzeci w historii tej konkurencji w Polsce – 21.35 – osiągnął ​Michał Haratyk /AZS AWF Kraków/ wygrywając pchnięcie kulą w halowym mityngu Pedro’s Cup w Łodzi. Skok wzwyż wygrała Kamila Lićwinko /KS Podlasie Białystok/ wynikiem 1.97. Rekordzistka Polski osiągnęła minimum na halowe MŚ
W szóstej, ostatniej próbie, Haratyk, który 10 kwietnia skończy 24 lata, pchnął kulę na odległość 21.35. O 61 cm poprawił rekord życiowy
W hali to drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki, za Majewskim /AZS AWF Warszawa/ – 21.72, natomiast licząc także stadion – trzeci. Na pierwszej pozycji plasuje się dwukrotny złoty medalista olimpijski Majewski – 21.95, a na drugiej mistrz świata z 1983 Edward Sarul – 21.68
Drugi w łódzkim konkursie był Konrad Bukowiecki /PKS Gwardia Koszalin/ z rekordem życiowym 20.58, a trzeci Majewski – 20.09
W skoku wzwyż wygrała Kamila Lićwinko /KS Podlasie Białystok/ wynikiem 1.97. Rekordzistka Polski osiągnęła minimum na halowe mistrzostwa świata w Portland /17-20 marca/, gdzie będzie bronić tytułu
Na drugiej pozycji uplasowała się mistrzyni Europy Hiszpanka Ruth Beitia – 1.94, a na trzeciej Urszula Gardzielewska-Domel /AWF Wrocław/ – 1.88
Lićwinko zrealizowała cel jaki wyznaczyła sobie przed łódzkim mityngiem. Było nim osiągnięcie minimum na HMŚ w Portland które wynosiło 1.97
W konkursie skoku wzwyż mężczyzn który do programu mityngu wrócił po pięciu latach, zgodnie z oczekiwaniami zwyciężył Mutaz Isa Barshim
Urodzony w Sudanie a reprezentujący Katar zawodnik pokonał poprzeczkę na wysokości 2.29. Za podopiecznym polskiego trenera Stanisława Szczyrby uplasowali się Ukrainiec Andrij Procenko – także 2.29 i Sylwester Bednarek /RKS Łódź/ – 2.20
Dobrą formę potwierdziła 18-letnia Ewa Swoboda /UKS Czwórka Żory/ wygrywając w Łodzi bieg na 60 m wynikiem 7.15. W gronie sprinterów zwyciężył na tym dystansie Kubańczyk Yunier Perez – 6.53
Swoboda 30 stycznia w Luksemburgu czasem 7.13 poprawiła halowy rekord Europy juniorek i Polski, a 3 lutego zajęła pierwsze miejsce w Duesseldorfie – 7.16. Równie szybka była w Łodzi. Co ciekawe dzień wcześniej podczas konferencji prasowej zapowiedziała właśnie taki rezultat – 7.15. Za Swobodą finiszowały Marika Popowicz /CWZS Zawisza Bydgoszcz SL/ – 7.31 i Brytyjka Shara Proctor – 7.36
W rywalizacji mężczyzn nieoczekiwanie wygrał Perez /6.53/, a faworyt Brytyjczyk Richard Kilty był drugi – 6.62. Najlepszy z Polaków Przemysław Słowikowski /WKS Flota Gdynia/ był piąty – 6.72
W biegach na 60 m przez płotki triumfowali reprezentujący Hiszpanię Kubańczyk Orlando Ortega /drugi raz w Łodzi/ – 7.52 oraz Białorusinka Anita Tałaj – 7.97
Michał Haratyk: – Staram się tylko jak najdalej pchnąć kulę i to mi się udało w Łodzi, gdzie bardzo fajnie startowało się przy takiej publiczności. Wracam na obóz i będę przygotowywać się do mistrzostw Polski. Tam będę walczyć o przepustkę do halowych mistrzostw świata w Portland. Mam nadzieję że uda mi się znaleźć w dwójce która pojedzie do USA
Tomasz Majewski: – Ostatni raz startowałem w Łodzi 17 lat temu i myślę że tamten wynik poprawiłem o jakieś cztery metry. Teraz jednak muszę postarać się o minimum na halowe mistrzostwa świata. Nie odpuszczam sezonu pod dachem bo dla mnie to najlepsza forma przygotowań do startów na stadionie
Ewa Swoboda: – Powiedziałam że pobiegnę 7.15 i tak zrobiłam. W Łodzi biega mi się bardzo dobrze bo lubię taką bieżnię. Do tego bardzo pomógł mi doping kibiców oraz mamy, taty i trenerki. Dla mnie takie biegi i zwycięstwa są spełnieniem marzeń. Za mną ciężki czas bo to był mój szósty start w tym tygodniu. W zimowym sezonie wezmę jeszcze udział w zawodach Copernicus Cup w Toruniu, mistrzostwach Polski oraz w mityngu w Glasgow. Nie wystąpię w halowych mistrzostwach świata, bo chcę dobrze przygotować się do igrzysk olimpijskich
Kamila Lićwinko: – Jestem zadowolona z wyniku i minimum na Portland. W tym sezonie nie wychodzi mi rozbieg. Próba na 1.97 pokazała jednak że mogę wysoko skakać. Po niej bardzo mi ulżyło i może następny start przyniesie kolejny rekord sezonu, a może i Polski. Chcemy dobrze przygotować się do mistrzostw świata oraz igrzysk dlatego po Portland zostaniemy w USA cztery tygodnie