Pochowano Edwarda Żentarę
Znanego aktora Edwarda Żentarę pochowano na cmentarzu komunalnym w Koszalinie
Pogrzeb Edwarda Żentary odbył się w poniedziałek w Koszalinie. O godz. 13 odprawiona została Msza św. w kościele św. Kazimierza, po której urna z prochami aktora została złożona na Cmentarzu Komunalnym
W ostatniej drodze aktorowi towarzyszyli przyjaciele i znajomi, a także aktorzy z teatrów w Słupsku i Koszalinie. Jednak znanych osób było niewiele.
Największą popularność przyniosła aktorowi rola Janka Pradery w ‘Siekierezadzie’ Witolda Leszczyńskiego za którą otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Był dyrektorem Teatru w Koszalinie a ostatnio w Tarnowie. Popełnił samobójstwo. Miał 55 lat.
kawi/su /30.5.2011/
***
Pogrzeb E. Żentary w poniedziałek
Zmarły tragicznie aktor Edward Żentara zostanie pochowany w Koszalinie, mieście w którym się wychował
Pogrzeb aktora z ‘Karate po polsku’ odbędzie się 30 maja kościele św. Kazimierza (ul. Popiełuszki 2) o godz. 13. Później o godz. 14 nastąpi pochówek na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (ul. Gnieźnieńska)
Pożegnanie Żentary z Tarnowem odbyło się natomiast 27 maja w kościele Księży Filipinów. Msza św. była celebrowana przez ks. Tadeusza Bukowskiego – duszpasterza środowisk twórczych – napisano na e-teatr.pl
Edward Żentara popełnił samobójstwo 25 maja. Pozostawił po sobie list pożegnalny.
mg/e-teatr /26.5.2011/
***
W niespotykany sposób…
Edward Żentara znany z filmów ‘Siekierezada’ i ‘Karate po polsku’ nie żyje. Wczoraj został znaleziony martwy w mieszkaniu w Tarnowie. Wszystko wskazuje że aktor odebrał sobie życie
– Tuż przed południem w środę zostaliśmy poinformowani przez pogotowie że w mieszkaniu jest ciało mężczyzny. Wciąż trwa praca śledczych ale wszystko wskazuje że nie było udziału osób trzecich i nie był to zgon z przyczyn naturalnych – powiedziała Olga Żabińska z Komendy Miejskiej w Tarnowie
Znany aktor, od 3 lat dyrektor tarnowskiego teatru, popełnił samobójstwo podcinając sobie żyły w niespotykany sposób, bo na wysokości kostek u nóg. Zrobił to w pokoju a potem resztą sił doszedł do łazienki. Świadczą o tym ślady krwi prowadzące właśnie z pokoju do łazienki gdzie znaleziono go martwego.
Niewykluczone że przed desperackim krokiem pił. W mieszkaniu znaleziono pustą butelkę po alkoholu.
Desperat przed śmiercią próbował też napisać list pożegnalny ale nie zdołał. Dlatego zostawił tylko kartkę z nieczytelnymi zapiskami. W lipcu kończył się artyście kontrakt z teatrem.
– Sekcja zwłok wykaże przyczynę śmierci – oznajmiła prokurator Bożena Owsiak z Prokuratury Okręgowej.
Ostatnio nie był w najlepszym stanie. – Nie jestem pogodzony ze sobą. Jestem świadomy swojej niedoskonałości i z tym walczę – powiedział w jednym z wywiadów.
Żentara pierwszy raz wystąpił na deskach teatru w Koszalinie w latach 70. Karierę filmową rozpoczął w serialu ‘Rodzina Połanieckich’.
ih/koź/su /26.5.2011/
***
Samobójstwo Edwarda Żentary
Edward Żentara, bohater słynnego filmu ‘Siekierezada’ i dyrektor tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, zmarł w wieku 55 lat w swoim mieszkaniu w Tarnowie – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Tarnowa
Jak poinformowała małopolska policja – Żentara popełnił samobójstwo w zajmowanym przez siebie mieszkaniu
‘Wstępne ustalenia wykluczają udział osób trzecich’ – podała Anna Zbroja z małopolskiej policji
Edward Żentara urodził się 18 marca 1956 r. w Sianowie (woj. zachodniopomorskie). Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz reżyserem. Od 4 lipca 2008 r. był dyrektorem tarnowskiego teatru.
Pierwszy raz występował na scenie Teatru Propozycji Dialog w Koszalinie w benefisowym przedstawieniu ‘Aktor’ (1975).
Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Koszalinie w 1975 r. studiował na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1980 r.
Występował w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Polskim w Warszawie, Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Polskim w Szczecinie i Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego.
Za rolę tytułową w sztuce Georga Buchnera ‘Woyzeck’ otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych ‘86, za występ w monodramie ‘Romans z Monizą Clavier’ wg Sławomira Mrożka zdobył nagrodę jury oraz nagrodę prezydenta miasta na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 1987 w Toruniu, a w 1988 r. odebrał nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej i teatralnej. W 1989 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Po występie w serialach ‘Rodzina Połanieckich’ (1978) i ‘W słońcu i w deszczu’ (1979) zadebiutował na dużym ekranie w dramacie politycznym Feliksa Falka ‘Był jazz’ (1981) u boku Michała Bajora.
Za postać plastyka-karateki w dramacie Wojciecha Wójcika ‘Karate po polsku’ (1982), rolę księdza Władysława Ryby w serialu ‘Trzy młyny’ (1984) oraz kreację wrażliwego poety Janka Pradery w filmie poetyckim Witolda Leszczyńskiego ‘Siekierezada’ (1985) został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złotego Ekranu przyznawaną przez tygodnik Ekran.
Po tych sukcesach aktor wycofał się i nie występował zbyt często w filmach.
‘W pewnym momencie musiałem podjąć decyzję co dalej. Wybrałem rodzinę i przyjaciół. Wolałem pojechać z bliskimi na dwa miesiące w góry niż robić karierę’ – mówił w jednym z wywiadów.
‘Rzadko bywam zadowolony ze swojej pracy. Nawet gdy odnosiłem sukcesy zawodowe, ciągle narzekałem: a to że mogłem lepiej zagrać, a to jeszcze na coś innego. Zamiast się cieszyć, szukałem dziury w całym. A potem stało się coś dziwnego: nadeszły lata chudsze, mniej grałem lecz – ku mojemu zdziwieniu – nie zdołowałem się ale zacząłem myśleć pozytywnie. Zacząłem postrzegać życie w jaśniejszych barwach’ – powiedział aktor w 2009 r.
pap/int.pl /25.5.2011/
***
Przeciął sobie żyły
Znany z dziesiątek znakomitych kreacji aktorskich 55-letni Edward Żentara nie żyje. Ze wstępnych ustaleń policji wynika że pełniący ostatnio funkcję dyrektora teatru w Tarnowie aktor popełnił samobójstwo
Nieoficjalnie wiadomo że aktor przeciął sobie żyły udowe. Żentara zostawił list z którego wynika że powodem dramatycznego kroku były problemy związane z sytuacją w teatrze i kłopoty sercowe
– Ciało aktora znaleziono w jego mieszkaniu. Mimo reanimacji nie udało się go uratować – powiedział młodszy inspektor Dariusz Nowak z małopolskiej policji. Nieoficjalnie wiadomo że ciało Żentary odkryto w wannie.
Makabryczne odkrycie
Wczoraj ok. 11. Żentary nie ma w teatrze choć powinien już być o tej porze. Aktorzy i pracownicy teatru niepokoją się coraz bardziej. W końcu podejmują decyzję: trzeba sprawdzić co się stało.
Idą do niego do mieszkania. To niedaleko od teatru. Pukają raz za razem. Cisza. Nie słychać by ktokolwiek był w mieszkaniu.
Niepokój narasta. Decydują się na wyważenie drzwi. Zakrwawiony Edward Żentara leży w wannie. Krew sączy się z przeciętych żył na udzie.
Przyjeżdża policja i pogotowie. Ale na pomoc jest już za późno. Reanimacja nic nie daje. Znajomi i sąsiedzi aktora są w szoku. – To był taki przemiły człowiek – powiedziała sąsiadka Żentary.
List pożegnalny
Nie ma już raczej wątpliwości że aktor popełnił samobójstwo. Zostawił list pożegnalny. Podobno tłumaczy swój dramatyczny krok nieporozumieniami w teatrze i rozterkami sercowymi. Zmagał się z nimi od dawna. W marcu tego roku grupa aktorów opublikowała ‘List otwarty w sprawie Tarnowskiego Teatru’.
Skarżyli się na sposób zarządzania placówką i dobór repertuaru. Nie zgadzali się z wizją Żentary i sposobem prowadzenia teatru.
– To tragiczna sytuacja. Edward był w pełni sił. Jestem bardzo zaskoczona tym co się stało. Żył życiem Stachury. Nie dał sobie rady z kłopotami. To się zdarza coraz częściej. W momencie kiedy u wrażliwych osób następuje zbitka złych rzeczy i kiedy pojawiają się kłopoty – ludzie nie wytrzymują. Grałam u niego gościnnie w teatrze i graliśmy w jednym serialu. Jest mi niesłychanie żal że nie wytrzymał ciśnienia – powiedziała Dorota Kamińska.
Aktorska pasja
Zawód aktora był dla Żentary pasją. Zaczynał jeszcze jako nastolatek. Wielka widownia poznała go w 1982 r. dzięki filmowi Wojciecha Wójcika ‘Karate po polsku’. Za rolę Piotra otrzymał nagrodę Złoty Ekran i Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Wystąpił też w ‘Austerii’ Jerzego Kawalerowicza, ‘Siekierezadzie’ Witolda Leszczyńskiego, ‘Pokuszeniu’ Barbary Sass i popularnych serialach: ‘Ekstradycji’, ‘Sukcesie’, ‘M jak Miłość’, ‘Fali Zbrodni’, ‘Pierwszej miłości’, ‘Na dobre i na złe’.
wb/wm/f. /26.5.2011/
Kategoria Kultura