Adele już tylko pozytywnie

Młoda angielska wokalistka, nowa wielka gwiazda piosenki, 23-letnia Adele, zapowiedziała że jej kolejny album będzie pełen pozytywnych treści. Czyli zupełnie inny niż poprzedni, jej najlepiej sprzedający się do tej pory krążek ’21’, który powstał po zerwaniu z partnerem

– Nigdy więcej nie napiszę płyty o rozstaniu. Poza tym ludzie słuchając mojej muzyki myślą że jestem nieszczęśliwa, a w rzeczywistości jestem radosna i zadowolona z życia

Album ‘21’ pochodzi ze stycznia 2011 r.

epka/megafon /14.2.2012/

KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA

Słucha jej dziś – i zachwyca się – cały świat. Niedzielny wieczór rozdania nagród Grammy należał do Adele

Nękanej problemami branży muzycznej, globalny triumf Adele pomógł stanąć na nogach. W niedzielę podczas Adele Show, oficjalnie zwanego 54 galą rozdania nagród Grammy, 23-letnia piosenkarka z Londynu zdobyła trofea we wszystkich sześciu kategoriach, do których została nominowana – w tym za najlepszy album dla jej płyty ‘21’, najlepsze nagranie i piosenkę roku dla ‘Rolling in the Deep’, najlepszy teledysk roku (‘Rolling in the Deep’), najlepszy popowy wokalny album (‘21’) oraz najlepszy występ popowy solo (‘Someone Like You’).

Adele daje nadzieje na przyszłość. Jej nieunikniona koronacja będzie stanowić potwierdzenie jej rzadkiego talentu, którym zjednoczyła fanów bardzo różnych gatunków muzycznych.

Jej piosenki są tak przejmujące i przystępne – mówi Ken Ehrlich, producent wykonawczy Grammy Awards. – Możesz być 14-letnią dziewczynką lub 60-letnim mężczyzną i uwielbiać te piosenki. Czy ma na to wpływ ich autobiograficzny rys? Dla pewnego segmentu publiczności z pewnością tak. W ostatnich latach muzyka stała się bezosobowa i uzależniona od rytmu. Jej piosenki każą ci się zatrzymać i wsłuchać w siebie.

W postnapsterowej epoce spadku sprzedaży muzyki Adele jest dowodem że najwyższych lotów talent i frapujące piosenki wciąż mogą przyciągnąć mnóstwo ludzi, jak twierdzi Don Was, producent z nagrodami Grammy na koncie, a także muzyk i prezes Blue Note Records.

Nie mówcie że to już się skończyło – przestrzegał Was. – Jeżeli zaproponujesz ludziom coś organicznie wzruszającego, kupią cd. Ona jest szczerą piosenkarką, która tworzy prawdziwą, nowoczesną muzykę soul. Nie odnosi się wrażenia że ktoś składał ją na komputerze.

Adele, jej producent Paul Epworth i jej wytwórnia stworzyli wielką płytę i poinformowali o tym ludzi – dodał Was. – To aksjomatyczny materiał. Każda płyta powinna być tak dobra. Sądzę że jest to zachęcający sygnał dla branży, i mam nadzieję że to przesłanie nie zostanie zapomniane: bądźcie autentyczni, róbcie wielkie płyty, a ludzie będą wam kibicować.

Adele zadebiutowała na amerykańskim rynku w 2008 r. swoją pierwszą płytą ‘19’ i singlem ‘Chasing Pavements’. Po świetnie zgranym w czasie występie w Saturday Night Live, który przyciągnął wielu widzów z powodu obecności w nim Sary Palin, album Adele wskoczył z 46 na 11 miejsce na liście Billboardu.

Drugi album ‘21’, który zawiera wzruszające ballady i bardziej energiczne piosenki napisane po bolesnym rozstaniu w ciągu pierwszego tygodnia w USA sprzedał się w liczbie 352 000 egzemplarzy i trafił na 1 miejsce Billboardu.

Według Nielsen SoundScan album sprzedał się do tej pory w 6.39 mln egzemplarzy i od 19 tygodni (wprawdzie nie z rzędu) znajduje się na szczycie listy Billboardu. ‘Rolling in the Deep’ (6.18 mln ściągnięć z internetu), ‘Someone Like You’ (4.5 mln) i obecny singel ‘Set Fire to the Rain’ (2.37 mln) także zawędrowały na sam szczyt listy. To pierwszy przypadek by płyta i trzy przeboje z niej znalazły się na 1 miejscu, od soundtracku do ‘Saturday Night Fever’ z 1978 r.

To wielka historia artystycznego odkrycia i rozwoju – powiedział Dave Bakula, starszy analityk w Nielsen ScoundScan. – O tej porze w ubiegłym roku niewielu ludzi mówiło o Adele. Nie była powszechnie znana i nie było tak skumulowanego zapotrzebowania na nią jak dziś.

Wyniki sprzedaży płyty Adele wciąż były wysokie w czwartym kwartale 2011 r., a także na początku pierwszego kwartału 2012 r. Jeżeli ten trend się utrzyma piosenkarka może uzyskać trudno osiągalny status posiadaczki diamentowej płyty, co oznacza liczbę 10 mln sprzedanych egzemplarzy. Ostatni raz taki wynik osiągnął album ‘The Eminem Show’ z 2002 r.

To była niewiarygodna liczba płyt, nawet w czasach gdy dochód ze sprzedaży płyty zwracał poniesione na nią nakłady w ciągu jednego dnia – dodał Bakula. – A płyta Adele sprzedaje się naprawdę dobrze na chwiejnym rynku. Wiele rzeczy mogłoby jeszcze wzmocnić jej pozycję. Jeżeli utrzyma to tempo, osiągnie szczyty na jakie nikt nie wspiął się od dawna.

Adele nie znalazłaby się na szczycie, gdyby nie trafiała we wszystkie grupy wiekowe i gusta: od konsumentów którzy rzadko kupują płyty cd, po muzycznych wszystkożerców. A także wielu piosenkarzy.

Piosenkarka country i pop LeAnn Rimes, której cover piosenki Adele ‘Someone Like You’ został entuzjastycznie przyjęty, jest fanką Adele od samego początku. – Zarówno piosenka jak i wideo ‘Chasing Pavements’ od razu zwróciły moją uwagę – powiedziała Rimes. – Pisze świeże rzeczy i jak na kogoś w tak młodym wieku jej teksty posiadają wielką moc. Zakochałam się w całym albumie ‘19’. Czułam się jakbym słuchała młodej dziewczyny która przeżyła już trzy życia. Jej piosenki płyną prosto z duszy. Tego nie można nauczyć, to dar dany nielicznym.

Rimes odnosi się także do dominujących na ‘21’ tematów miłości i straty. – Kto na tym świecie nie odpowie na te emocje? – powiedziała. – Adele nie tylko śpiewa, ona wnosi zmianę w twe życie, daje ci poczucie że nie jesteś sama. Niemal jakby pisała i śpiewała każdą piosenkę dla ciebie i tylko dla ciebie.

Ludzie są zaskoczeni że Adele sprzedaje tak wiele płyt – powiedział w zeszłym roku Dave Grohl z Foo Fighters, którego zespół został nominowany do sześciu nagród Grammy. – Ale ja nie. Ta płyta jest wielka! Ona ma piękny głos, a ludzie są zaszokowani, kiedy słyszą prawdziwy talent. Muzyka powinna być czymś więcej niż reklamówką, więcej niż głosem przepuszczonym przez syntezator i człowiekiem wyglądającym jak suberbohater lub supermodelka.

Swój podziw dla artystki wyrazili także Britney Spears, Lady Gaga, Kanye West i Matthew Morrison. – Kiedy cię słucham, czuję się jakbym słuchała Bogapowiedziała jej Beyonce. Christina Aguilera zamieściła na Twitterze swoje zdjęcie z Adele z dopiskiem: ’’Someone Like You’ jest moją ulubioną piosenką! /…/ kocham cię Adele’.

Pod względem sprzedaży w pojedynczym roku ‘21’ w znaczący sposób zdystansowała inne topowe płyty z ostatnich lat, w tym ‘Recovery’ Eminema (3.42 mln) z 2010 r.

Kilka lat temu ‘jeżeli ktoś powiedziałby ci że w przyszłości pewien album sprzeda się w 5.82 milionach kopii w jednym roku kalendarzowym, uznałbyś że albo jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, albo usiłuje dodać otuchy przemysłowi muzycznemu’ – powiedział Paul Grein, który pisze tygodniowego bloga Chart Watch na Yahoo.
Obserwowanie jak daleko zajdzie ten album będzie interesujące. Piosenki z niego wciąż są często grane na antenach stacji radiowych. Czy jest w stanie osiągnąć 10 mln? Nie odważyłbym się obstawić że tego nie zrobi.

Podobnie jak Glenn Peoples, starszy analityk redakcyjny Billboardu, dla którego Adele jest dowodem że supergwiazdy nie odeszły do lamusa z nastaniem ery internetowej i wynikających z niej nieskończonych możliwości wyboru. Nie zgadza się on z ‘teorią zanikających przebojów’ asa marketingu Setha Godina, który napisał na swoim blogu ‘Domino Project’: ‘Za pieniądze, które Michael Jackson i Sony zapłacili za produkcję albumu Thriller, dzisiejsi artyści potrafią wyprodukować i wypromować ponad 5000 piosenek. Nie da się usprawiedliwić wydawania milionów dolarów na produkcję płyty w świecie, w którym rządzi internet’.

Peoples kwestionuje tę teorię zwracając uwagę że duża akcja promocyjna ‘21’ przyniosła wytwórni ogromny zysk.

Ludzie uczepili się przeświadczenia że pojawienie się iTunes i YouTube jakoby zabiło supergwiazdy, a tymczasem YouTube okazał się wspaniałym narzędziem promocyjnym dla takich artystów jak Adele – powiedział, zauważając że wideo ‘Rolling in the Deep’ uplasowało się na 18 miejscu w kategorii oglądalności wszech czasów z wynikiem 227.6 mln odsłon.

Mimo skurczenia się branży muzycznej w ostatniej dekadzie, ‘firmy będą inwestować w artystów z potencjałem’, twierdzi Peoples. – Nie mówię o pieniądzach na poziomie Thrillera. Tamte czasy się skończyły. I muzyka musi być dobra. W przypadku Adele jest to naprawdę dobra muzyka i ludzie czują się emocjonalnie przywiązani do niej i jej piosenek.

Nawet Adele przyznaje że jej piosenki wzbudzają w niej emocje.

‘Someone Like You’ wzrusza mnie – powiedziała w jednym z niedawnych odcinków programu Live From the Artists Den na PBS. – Nie słucham swojej muzyki, ale jeżeli chcę popłakać to słucham tej piosenki (…) Za każdym razem, kiedy śpiewam piosenkę, wychodzi coś innego. (…) Jeszcze większy kawałek mnie jest załamany, wypatroszony i zawiedziony – powiedziała.

Moje piosenki są realistyczne i pewnie dlatego przemawiają do ludzi – powiedziała w zeszłym roku pismu Interview. – Piszę o miłości, a każdy wie jak to jest, kiedy ma się złamane serce.

Edna Gundersen/lat /12.2.2012/

Kategoria Kultura

Comments