Hołd Polakom ratującym Żydów

Bohaterską postawą i niezwykłą odwagą musieli wykazać się w czasie II wojny światowej Polacy ratujący życie Żydów. W Teatrze Narodowym 70 takich osób Maria Kaczyńska, małżonka prezydenta RP, odznaczyła Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP Lech Kaczyński w ramach polityki ‚Przywracania pamięci’ honoruje nieznanych bądź zapomnianych bohaterów walk o wolność i suwerenność Polski. Należą do nich także Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady, których czyny przez dziesiątki lat powojennych nie istniały w naszej świadomości. Z każdym miesiącem jest ich wśród nas coraz mniej.


W ubiegłym roku prezydent Kaczyński oddał hołd pierwszej grupie Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W tym roku uhonorowano kolejnych 70 osób. Ludzie ci kładli na szali życie swoje i swoich najbliższych. Wszyscy odznaczeni Polacy za swoje poświęcenie byli zagrożeni karą śmierci. To osoby często zwykłe, które dokonały czynów niezwykłych. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Jerzy Ryszard Szacki oraz pośmiertnie Jan Żabiński. W domu kilkunastoletniego J. Szackiego i jego matki, przy Miodowej w Warszawie, od 1942 r. ukrywała się Irena Hollender z 5-letnią córeczką. Irena była w zaawansowanej ciąży. Sąsiadom i znajomym była przedstawiana jako krewna z ziem wcielonych do III Rzeszy. Po upadku Powstania Irena z matką pana Jerzego opuściły Warszawę. Irena wyemigrowała do Izraela w 1946 r.
Obie rodziny do dziś utrzymują kontakt.

Jan Żabiński zmarł w 1974 r. Podczas wojny z żoną Antoniną ukrywali w pomieszczeniach Ogrodu Zoologicznego uciekinierów z warszawskiego getta, nie tylko swych przyjaciół, ale także osoby kierowane do nich przez Radę Pomocy Żydom ‚Żegota’. Wśród odznaczonych Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski znalazły się m.in. Anna Bando, pośmiertnie Jadwiga Boczar, Wanda Borzym, Zofia Brusikiewicz, pośmiertnie Stanisława Bussoldowa, Krystyna Czarnowska, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Wanda Grostal, Lubomira Karwowska, Leszek Klewicki, pośmiertnie ks. Michał Kubacki, Maria Łopuszańska, Aurelia Marszewska, Janina Mazur, Barbara Niemczak, Genowefa Olczak, Maria Prokopowicz-Wierzbowska, Barbara Strzelecka, pośmiertnie bp Andrzej Szeptycki i bł. Klemens Szeptycki, Józef Walaszczyk, Ryszard Zieliński, pośmiertnie Antonina Żabińska, Czesława Żak.

Cezary Dąbrowski

Kategoria Warszawa

Comments

Masz coś do przekazania?