Kwesta na Powązkach

Na Cmentarzu Powązkowskim i w tym roku odbędzie się kwesta na rzecz znajdujących się na nim starych grobów. Zainicjował je Jerzy Waldorff przed 33 laty

Wyjątkowość Starych Powązek polega na tym, że szczęśliwie przetrwały II wojnę światową i do dzisiaj stanowią jeden z nielicznych autentycznych zabytków XIX-wiecznej Warszawy – czytamy na stronie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. – Jerzy Waldorff mówił, że szczególna wartość Powązek polega na tym, że w czasach zaborów rzeźbiarze nie mieli prawa stawiać rzeźb na mieście, a nie było takiego zakazu, jeżeli chodzi o Powązki.


I w ten sposób powstała wyjątkowa galeria – mówi Jerzy Kisielewski, rzecznik Komitetu. Odnowienie jednego grobowca kosztuje ok. 5-7 tys. zł, ale może to być i kilkadziesiąt tys. – Od dwóch lat istnieje, stworzony przez ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, fundusz ministerialny na renowację starych zabytków. Trzeba złożyć wniosek i można otrzymać pewneśrodki z Ministerstwa Kultury. Korzystamy z niego również. Ale musimy się też i sami dołożyć, dlatego nasze kwesty są tak bardzo potrzebne i ważne – mówi Kisielewski.

Zdaniem rzecznika, nawet jeżeli nie pada rekord kwoty zebranej podczas kwesty (w ubiegłym roku warszawiacy wrzucili do puszek 214 tys. zł, najwięcej do tej pory), to na pewno bite są rekordy emocjonalne. Komitet poleca się pamięci warszawiaków i prosi o wsparcie w odnawianiu Starych Powązek. Kwesta odbędzie się na terenie Cmentarza Powązkowskiego w sobotę i niedzielę. Jednymi z najwierniejszych kwestarek są Maja Komorowska i Alina Janowska. Z młodszego pokolenia nie zawodzi Ewa Kuklińska. Co roku pomagają harcerze. Każdego roku w kweście biorą udział członkowie zespołu Mazowsze. Kwestarze też, niestety, się wykruszają. Jak choćby Jan Kociniak czy Gustaw Holoubek, którzy już od nas odeszli.

– Ani kwestarze, ani warszawiacy, nigdy nas nie zawiedli. Jesteśmy pewni, że i tym razem będzie tak samo. Do tej pory odnowiliśmy około 1100 powązkowskich grobów – mówi Kisielewski.

Cezary Dąbrowski

Kategoria Warszawa

Comments

Masz coś do przekazania?