Paweł Jasienica ma swoją szkołę

Zespół Szkół Społecznych z ul. Nowowiejskiej 5 ma swego patrona. Nadano mu imię Pawła Jasienicy, historyka, pisarza, żołnierza AK. Tablicę poświęconą patronowi odsłonił prof. Władysław Bartoszewski Zespół Szkół Społecznych, w którego skład wchodzą 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące oraz Społeczne Gimnazjum ‚Dwójka’, to jedna z najstarszych szkół niepublicznych w Polsce. Istnieje od 1989 r. i tworzy tradycję szkół niezależnych, niepokornych, autonomicznych, które powstawały w Polsce od 1989 r.

– Dlaczego Paweł Jasienica? Między innymi dlatego, że też był niepokorny i też był niezależny. Z jego postacią wiążą się wartości, które
i my szczególnie cenimy, czyli niezależność i wolność. Bardzo nam odpowiada taki patron. Powinniśmy pamiętać i nie zapominać o takich ludziach – mówi Anna Sobala-Zbroszczyk, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych STO.


O dziwo początkowo uczniowie już prawie 20-letniej szkoły, byli negatywnie nastawieni do samego pomysłu przyjmowania jakiegoś patrona.
– Po prostu chcieliśmy być właśnie niezależni. Chcieliśmy nazywać się cały czas 2 SLO. Broń Boże, nie uważamy się za jakichś przemądrzalców, mądrzejszych od ewentualnego patrona, ale uważamy, że nazwa naszej szkoły jest już znana i odbierana w miarę pozytywnie wśród innych szkół społecznych – mówi Filip Król, uczeń 2 SLO.

Uczniowie chcieli co prawda zostać przy nazwie 2 SLO, ale to nie oznacza, że podważają wybór patrona. Ten wybór uważają za bardzo dobry, bardzo pasujący do ich szkoły. Przeprowadzili referendum w tej sprawie i zaakceptowali wybór. Ale na początku większość uczniów była przeciwna nadawaniu szkole czyjegoś imienia, natomiast za byli rodzice i nauczyciele. Obecnie niewielu uczniów jest przeciw. – Samemu wyborowi Jasienicy nikt z nas się nie sprzeciwiał, bo uważamy, że był wspaniałym człowiekiem – mówi Filip Król.

Na tablicy upamiętniającej Pawła Jasienicę czytamy: Paweł Jasienica, Leon Lech Beynar (1909 – 1970), historyk, pisarz, eseista, żołnierz AK, człowiek, który w czasach nieprzyzwoitych pozostał przyzwoitym. ‚Mało jest na świecie rzeczy tak zaraźliwych jak wolność’ – Paweł Jasienica. Paweł Jasienica (pseudonim) urodził się 10 listopada 1909 r. w Symbirsku, zmarł 19 sierpnia 1970 r. w Warszawie). W czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej. W lipcu 1948 r. został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 r. zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 r. był jednym z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła.

Cezary Dąbrowski

Kategoria Warszawa

Comments

Masz coś do przekazania?