Święto piosenki retro

Pierwszy raz w Warszawie w dn. 3-19 października odbędzie się V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, do tej pory organizowany w Krakowie. Z okazji festiwalu corocznie przyznawane są Honorowe Wyróżnienia ‚Złote Liście Retro’. W tym roku ma je otrzymać m.in. prof. Marek Kwiatkowski. Festiwal odbędzie się w różnych atrakcyjnych miejscach Warszawy, m.in. w Łazienkach. W programie tej ogólnopolskiej imprezy jest konkurs wokalny, a poza tym koncerty, widowiska muzyczne, wystawy i pokazy multimedialne. Festiwal adresowany jest do miłośników piosenki retro i ma na celu popularyzację historii polskiej piosenki przedwojennej oraz przypomnienie dorobku twórców 20-lecia międzywojennego.


– Festiwal wymyślił Wojciech Dąbrowski, a nasza rodzina patronuje mu od początku. Odbywał się do tej pory w Krakowie, bo gdy startowaliśmy pięć lat temu, to Warszawa nie była chyba jeszcze do niego gotowa. Kraków nas przyjął i dlatego tam gościliśmy. Teraz jest mały jubileusz festiwalu i postanowiliśmy wrócić do stolicy. Czy festiwal zostanie tu na stałe? Trudno powiedzieć, zobaczymy – mówi Michał Fogg, prawnuk Mieczysława Fogga.

Mieczysław Fogg urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie, zmarł 3 września 1990 r. Jego najbardziej znane piosenki to Tango milonga, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Pierwszy siwy włos. Był piosenkarzem bardzo popularnym i lubianym, brał udział w Powstaniu Warszawskim. – Piosenka retro jest, zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym, nieporównanie lepsza od współczesnej. Na przestrzeni ostatnich parudziesięciu lat nie słyszałem jakiegoś interesującego utworu. Ludzie chcą nadal słuchać starych piosenek, inaczej nie byłoby nimi żadnego zainteresowania. Weźmy choćby moją płytę ‚Cafe Fogg’, która niedawno się ukazała. Nawet młodzież chętnie po nią sięga. Od paru lat jest moda na retro – mówi Michał Fogg.

Z okazji festiwalu przyznawane są rokrocznie Honorowe Wyróżnienia ‚Złote Liście Retro’ za osiągnięcia artystyczne, jak również w kategorii działalności wydawniczej, fonograficznej i organizatorskiej. Wśród wyróżnionych w tym roku będzie m.in. miłośnik tematyki przedwojennej Warszawy prof. Marek Kwiatkowski, znany varsavianista, strażnik polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. – W ciągu 10-letniej współpracy z prof. Kwiatkowskim zredagowałam i wydałam dla niego albumy o przed- i powojennej Warszawie, dzięki jego życzliwości zorganizowałam dwa koncerty z piosenkami pieśniarki przedwojennej Warszawy Hanki Ordonówny w Łazienkach Królewskich. Rada Programowa V OFPR przychyliła się do mojej propozycji i przyznała prof. Kwiatkowskiemu Honorowe Wyróżnienie ‚Złoty Liść Retro 2008’ za wieloletnią opiekę nad Łazienkami Królewskimi, gawędy warszawskie i cykl albumów poświęconych starej Warszawie – mówi Hanna Kielich Rainka.

6 października o godz. 17 w pałacu Na wyspie w Łazienkach Królewskich oprócz prof. Kwiatkowskiego ‚Złotego Liścia Retro’ odbierze też Barbara Jędrychowska, która uświetni uroczystość koncertem piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny. Wśród pozostałych laureatów ‚Złotych Liści Retro 2008’ są: Barbara Rylska, Bohdan Łazuka, Halina Kunicka, Hanna Rek, Stanisław Wielanek, Tomasz Chudy, Wiesław Dąbrowski, Janusz Horodniczy, Elżbieta Igras, dr Katarzyna Nowakowska-Sito, Marek Ravski, kwartet wokalny Voice Band, Katarzyna Nowak, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne, teatry Syrena, Ateneum i Kamienica Emiliana Kamińskiego. Patronat nad festiwalem: minister kultury, prezydent Warszawy oraz
rodzina Foggów.

Cezary Dąbrowski

Kategoria Warszawa

Comments

Masz coś do przekazania?