Tam prześladują chrześcijan

Na czele krajów w których najbardziej prześladuje się chrześcijan jest Korea Północna. Kolejne są państwa islamskie – Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Iran, Malediwy, Uzbekistan, Jemen, Irak i Pakistan. Ostatnio ogromu prześladowań doświadczają chrześcijanie w Syrii i Nigerii

Rozmowa z dr. Tomaszem M. Korczyńskim z Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego Open Doors

Ostatnie krwawe ataki na chrześcijan w Nigerii ukazują że przemoc w tym kraju ciągle się nasila.

Sytuacja w Nigerii, a szczególnie w jej stanach północnych, świadczy że po pierwsze ataki na chrześcijan w tym kraju nasilają się, a po drugie są coraz odważniejsze. To dowodzi że tamtejsze państwo nie radzi sobie z problemem narastającej przemocy. Legitymizuje napaści, czy to biernością czy to nieoficjalnym zezwoleniem na nie, w celu zastraszenia a nawet eksterminacji wyznawców Chrystusa. Trzeba też zwrócić uwagę że radykalny islam, nie tylko wśród fanatyków i terrorystów ale również na obszarze społeczeństwa nigeryjskiego, przybiera coraz okrutniejsze i zwyrodnialsze oblicze. W październiku co najmniej 32 młodych ludzi zostało zamordowanych po ataku na kampus zespołu szkół wyższych w północno-nigeryjskim mieście Mubi (stan Adamawa). Zginęły głównie osoby których imiona brzmiały chrześcijańsko.

Powraca problem nasilenia prześladowania wyznawców Chrystusa w Indiach gdzie niedawno brutalnie zgwałcono młode chrześcijanki. Międzynarodowe organizacje nie reagują na to.

Tym środowiskom trudno zaakceptować że najbardziej prześladowaną religią na świecie jest właśnie chrześcijaństwo. Dlatego wolą milczeć. To smutne. Open Doors kieruje swoje apele o modlitwę i pomoc dla prześladowanych bezpośrednio do wyznawców Chrystusa na Zachodzie. Naszym zmartwieniem jest raczej milczenie, brak woli do reakcji tych ostatnich. Dlatego pragniemy budzić sumienia, nagłaśniać i pokazywać fakty, skłaniać do refleksji. Pokazywać jednocześnie możliwości konkretnych działań w celu zmienienia tragicznej sytuacji chrześcijan prześladowanych.

To nie przypadek że celem ataków coraz częściej stają się młodzi chrześcijanie.

To taka strategia. Ma ona na celu przede wszystkim zniszczenie najmłodszego pokolenia chrześcijan. Jest też próbą sprowokowania młodych chrześcijan do reakcji, do jakiegoś odwetu i zemsty. Prześladowcy doskonale wiedzą że wciągnięcie ich w spiralę nienawiści jeszcze bardziej skomplikowałoby i tak trudną sytuację wyznawców Chrystusa w krajach prześladowań.

W jakich państwach jest najgorzej?

Według Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors, czyli listy krajów gdzie dziś najbardziej prześladuje się chrześcijan, od 10 lat na ich czele jest Korea Północna. Jak wiemy to kraj komunistyczny. Kolejne są państwa islamskie, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Są to Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Iran, Malediwy, Uzbekistan, Jemen, Irak i Pakistan. Ostatnio ogromu prześladowań doświadczają chrześcijanie w Syrii i wspomnianej Nigerii. Lista jest niestety jeszcze dłuższa.

rozm. mb/nd /8.XII.2012/

Kategoria Polska

Comments